Storgatan 67/Döbelnsgatan 2
Arkitekt: Gustaf Lindgren, Gustaf Hermansson
Tillkomsttid: 1899, 1907
Byggnadsminne: 1970
Byggherre till den pampiga trävillan på kvarteret Tyr i hörnet av Storgatan och Döbelnsgatan var jägmästaren Nils Ringstrand. Samme Ringstrand som en bit in på tjugotalet blev landshövding i Västerbottens län.
På tomten står två byggnader som tillsammans omsluter en gård. Anläggningen är ett välbevarat exempel på den högre skogstjänstemannens livsmiljö vid förra sekelskiftet. Huvudbyggnaden mot gathörnet med jägmästarens representationsvåning uppfördes 1899 efter ritningar av stockholmsarkitekten Gustaf Lindgren.
Den östra delen av gårdshuset byggdes samtidigt, medan den den västra delen mot Döbelnsgatan tillbyggdes 1907 i anslutande stil. För ritningarna till denna senare del stod Gustaf Hermansson, också från Stockholm men framför allt bekant för sina insatser i Sundsvall under 1890-talet.
Ringstrandska villan, i en våning med voluminös vind, är en god representant för den gärna asymmetriskt hållna, färgmässigt dunkla, variationsrika och dekorativa arkitekturstil som benämns nationalromantik. Bottenvåningen är klädd i liggande fasspontpanel medan de spetsigt avslutade gavelröstena har den för stilen så typiska panelen med fjäll. Minst lika karakteristiskt för detta arkitektoniska mode är inslaget av fornnordiskt associerande djur- och växtmotiv.