De åt kött från många olika djur, tex. bäver, säl, hare och tjäder, men älgkött verkar ha varit en favorit. I en av hyddorna hade de lämnat efter sig 10 kilo älgben! De åt även fisk som te.x. abborre, gädda och lax. För att få i sig vitaminer åt de vilda växter och bär som exempelvis fjällsyra, kvanne, lingon, blåbär och hallon.
Maten kokades i kokgrop eller i skålar av skinn. Skräpet slängde de utanför hyddan och de rester man har hittat från familjens måltider är exempelvis brända ben från olika djur och spruckna matlagningsstenar.
Kött, fisk och växter kunde även torkas för att sparas till senare. Framförallt var det viktigt att kunna spara bär och växter för att få i sig grönsaker under vintern när inget växer i naturen. Ett annat sätt att få i sig vitaminer under vintern var att äta det som fanns i magsäcken på de älgar man fångade. Älgar kan äta de växter som finns på vintern, tex. kvistar och barr från olika träd, vilket inte människan kan göra. Men när dessa växter blivit "grönsaksmos" i älgens mage, då kan även människor äta det.
Dricksvatten fick man från sjöar, åar och andra vattendrag som fanns i närheten. Man kunde dricka allt vatten på den här tiden, för det fanns inga gifter och naturen var ren. Ibland fanns det kallkällor i närheten av hyddorna, där de hämtade vatten.