Museet
Startsida » Utställningar » Beredda platser

Beredda platser –

Samiska visten på Gammlia

6 mars–25 april, Lilla hallen

Nu finns tre samiska visten på Gammlia – skogs- syd- och nordsamiskt.

skogssamiska vistet under byggnadSkogssamiskt viste tar form på Gammlia.

Vistena har byggts utifrån förebilder från Västerbottens län. Det skogssamiska vistet har sin förebild i Koppsele i Malå kommun, det sydsamiska vid sjön Voukarn i Vilhelmina kommun medan det nordsamiska har sin förebild i Gausjosjö i Storumans kommun.

Utställningen visar hur kåtor och förrådsbyggnader har rekonstruerats på Gammlia. Här visas också platserna varifrån förebilderna till vistena hämtats, personer som levt på dessa och det omgivande storslagna landskapet.

Uppförandet av de tre vistena på Gammlia är en del i det treåriga EU-projektet "De nordliga kulturtraditionerna – en tillväxtfaktor". Inom ramen ramarna för detta projekt har också genomförts ett dokumentationsarbete om Malå skogssameby. Delar av detta visas i utställningen i form av fotografier och filmade intervjuer.

fler foton från utställningen>>>

Dela på Facebook

Kontakt & info

Suzanne Steneberg
Konst- o utställningsantikvarie
090-16 39 46
070-396 51 34
e-post

Foto:

Petter Engman

Text:

Britta Lindgren Hyvönen

 

Läs mer:

Om hur vi gjorde

Skogssamisk timmerkåta (pdf)

Sydsamisk torvkåta (pdf)

Nordsamisk torvkåta (pdf)

Förrådsbyggnader (pdf)

i Tidskriften Västerbotten
1•2011 om Samiska kulturarv