Museet
Startsida » Utställningar » Sune Jonssons bildrum

Sune Jonssons bildrum

I museets undre värld är Sune Jonssons bildrum beläget. I en ständigt pågående, och med ojämna mellanrum förnyad, utställning visas valda brottstycken av Jonssons stora bildskatt. 

Helen och Edvin i Baggård 1960

Baggård 1960

Fotografier från Jonssons andra bok Timotejvägen. Helen och Edvin var Helmer och Berta Jonssons två yngsta barn samt tremänningar till Sune Jonsson. Tillsammans med sina fem syskon deltog de i sysslorna på gården, bland annat med att valla korna till och från betet morgon och kväll, men det fanns även tid för lek eller att bara vara barn.

Framtiden fanns länge i den odlade marken och förhoppningen var att nästa generation skulle ta vid. Men livet som småbrukare började bli uttömt i slutet av 1950-talet, det var hårt slit och liten förtjänst.

I en kommentar i boken Album (utgiven 2000) minns Sune Jonsson Helen och Edvin:

När jag kom tillbaka till dem 1959 kände jag att deras miljö och livsform var på väg in i historien. Och greps av ambitionen att skildra det som då fanns kvar, allt som jag mindes från barnsben av deras arbete och liv. Mitt dokumentära arbete vaknade helt enkelt på allvar.

fler foton från utställningen>>>

Dela på Facebook

Kontakt & info

Britta Lundgren
Utställningsantikvarie
090-17 18 03
070-209 70 26
e-post

Sällskapet

SUNE JONSSONS VÄNNER

Info (pdf)

Mer om

Sune Jonsson i text och bild

 

Åter på banan

Tidskriften Västerbotten
nummer 4•2000
"Åtta texter om Sune Jonsson"
finns numera i nytryck.

 

Stipendiat 2010

Gunnar Källström

 

Nedtaget

Prag 1968 – mot glömskans tyrrani