
Konstworkshop
mån 19 jul kl 13—14:30I konsthögskolans kandidatexamensutställning Mumble Speak visar 11 konstnärer resultatet av tre års undersökningar, samtal och arbete. Verken ger inblickar i användandet av olika tekniker, material och metoder i samtidens konstpraktiker.
I denna konstworkshop visar och framför Vania Panes Lundmark sitt verk ”Övergångar”. Verket består av två delar: en tillfällig installation som genomförs av konstnären i skogen, samt en träbro och videoloop i utställningen Mumble Speak.
Vi inleder med att gemensamt gå till platsen i skogen och ta del av utomhusverket, ca 30 minuter. Därefter går vi tillsammans till utställningen, delar med oss av våra tankar kring upplevelser samt hör Vania Panes Lundmark själv berätta om sitt verk. Vi avslutar med att göra en berättarövning på temat övergångar och delar med oss av personliga berättelser.
Inga förkunskaper krävs.
Om Övergångar
Tiden emellan. När det pågår. Mitt i skeendet. Var är du då?
När du vet att det börjat och att det ska ta slut. Men inte precis nu.
Blickstilla mellan luftmotståndet och tyngdkraften.
Och rörelserna inuti kroppen.
Öppet för alla
Max 8 personer
Boka plats hos museipedagog Ingela Wall