Gå till sidans huvudinnehåll Gå till sidans meny
Logotyp

Utställare

Matserveringar markerade med orange

 

OMRÅDE 1:

  • Linda Jonsson Design
  • Luna Dsign
  • Millemonster
  • Kasamarks fårfarm
  • Åsbergets Gårdsmejeri
  • Svenska Kyrkan
  • T:mi Erik Tepsa
  • Renoveingsbyrån och Tavelsjö Lamm
  • Eva Frohm och Susanne Viklund
  • Fjällvilt AB
  • Finska Klubben i Umeå

 

OMRÅDE 2:

  • LK Produkter
  • Skogens Skatter
  • Ullhantverk Maj-Lis Palmebjörk
  • Ulltofflor
  • Ett hus blir ett hem
  • Bengts Hemslöjd
  • Ting från Gammelgården
  • Virrhönans hantverk
  • Joel Hultdin
  • Stig Jonsson
  • UlliHop
  • Oxvikens Gård
  • Sörböle Gårdsbutik
  • Tornedalens textil
  • Ramèns trä & konsthantverk
  • Luleå Konfektyr
  • Arctic Collection
  • Hemflit
  • Risfjells sameslöjd (i Tegsstugan)

 

OMRÅDE 3.

  • Smia Konstsmide
  • Jojopower Design
  • Original Gahhkko
  • Vilhelmina vilt & event
  • Northern Hunting Lapland
  • CDH Trading
  • Bönor & T
  • Västerbottens museums marknadsbod

 

DANSBANAN:

  • Borggårdens design
  • Anneliandreart
  • Bastaviksbodan
  • Skarvsten of Sweden
  • Organic Socks of Scandinavia
  • Pjöller Design
  • Framgångsföretaget

 

OMRÅDE 4:

  • Lappkåtans rökeri
  • Chubby Waffle
  • Byske Karamellfrabrik
  • DigitalPhotoMix Umeå

 

RUNDLOGEN:

  • Ovrebruket
  • Boca Stage Effects
  • Kreativ Design Leena Andersson
  • Makila Design
  • NiklasOriginella
  • Vintage Plantations Chocolates
  • Anja Thelander
  • Lavvo Sami Art & Nature
  • Katarina Roos

 

OMRÅDE 5:

  • Malmgrillen
  • Adam K Delikatesser
  • AlterHedens
  • Gagnefsbollen
  • Lycksele konfektyr
  • Strömbergsbröd
  • KlockShop Smycken & presenter
  • Finska delikatesser

 

OMRÅDE 6:

  • Fröken Röd
  • Flugfeber
  • Tårtstudion
  • Jette’s Gårdsmejeri
  • Nygårds
  • Mattias Tegström
  • Antes hemslöjd
  • Holmö hantverk
  • Ann och Salvador Solsona
  • Svedjan Ost och Gårdshem
  • Hössjöfår
  • UmeMust

 

OMRÅDE 7:

  • Åsele Rök & Vilt
  • Therese Edlund
  • Säsong (By Craft & Colour)
  • Asker Design
  • Höga Kusten glögg
  • Stol & fiol
  • Eleonor Gidlund JonErsgården
  • Sebsatians Manufaktursmedja
  • Salteriet Byviken
  • Lappmarksbröd
  • SOS Barnbyar frivillig grupp
  • Design by Sara
  • Maine Henningsson
  • Westlins Smakrike
  • Anita Larsson
  • Marita Karlsson
  • CASERUM
  • Fingerborgen
  • Agraff Design

 

OMRÅDE 8:

  • Ljust Nu Design
  • Miriams Örtprodukter
  • Olov Falck
  • Ulf Slotte
  • Mockastugan
  • Sydön

Kontakt och information

Sofia Andersson

Programsamordnare
090-16 39 08
070-600 33 16
sofia.andersson@vbm.se

Jessica Jutila

Receptionist, bokningsansvarig
070-301 38 03
jessica.jutila@vbm.se

Logotyp
Museet är stängt
Logotyp